• Vazgeç
    Filtrele
  • Hemen Al Kuralları
Filtrele

Hemen Al

Ürün No: 10654 » Tablolar

"Sultan V. Mehmed Reşad" Portresi, Carl PIETZNER d.1853 ö: 1927

Carl PIETZNER d.1853 ö: 1927 İmzalı,

“Hilal-i Ahmer” için yapılan "Sultan V. Mehmed Reşad" Portresi, 1915 tarihli, imzalı karton üzerine suluboya, 48x63 cm.

Sultan V. Mehmed Reşâd’ın Hilâl-i Ahmer Cemiyeti’ne gelir getirmesi amacıyla Avusturya’da yayınlanmış olan “Tasvîr-i Hümâyûnu”nu, yani portresini taşımaktadır. Hilâl-i Ahmer Cemiyeti’nin ünlü yöneticisi Dr. Besim Ömer Paşa 13 Ekim 1915 günü dönemin Sadrazamı Mehmed Said Paşa’ya hitaben bir yazı kaleme almış, cemiyetin ciddi miktarda gelire ihtiyacı olduğunu belirterek, Sultan V. Mehmed Reşad’ ın portesinin Viyana’da bir Hilâl-i Ahmer kartpostalında basılmasını istemiştir. Bunun üzerine, Sultan V. Mehmed Reşad hemen Said Paşa kabinesinin reyine başvurmuş, kabine üyelerinin görüşünü ve onayını aldıktan sonra da 27 Ekim 1915 günü gerekli irade-i seniyyeyi vermiştir. Bir benzeri Dorotheum müzayede evinde satılmıştır.

https://www.dorotheum.com/en/l/463591/

Vatana Muhabbet Yaralılara Muavenet, 11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor tarafından Hasta Askerler Yardım Cemiyeti kuruldu. 1877 yılında Osmanlı Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin etkin yaşamı, II. Meşrutiyet’in ilk yıllarında başladı. Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin yılların suskunluğundan sonra Meşrutiyet’in farklı ortamında yeniden yaşam kazanması, bu değişikliklerden biriydi. 1911-1914 yılları arasında yeniden yapılanırken Trablusgarp ve Balkan savaşlarındaki yararlılıklarıyla da öne çıkan, böylece ülkeye birçok yönden pek çok katkısı olacağı anlaşılan bu kurumu devlet gitgide daha çok önemsedi.

Ürün No: 12945 » Obje

FRANSIZ BRONZ TUVALET SETİ

Fiyat:

Hemen Al
Ürün No: 223 » Gravür

Türk Arabası – Amedeo PREZIOSI

İstanbul’u ve Osmanlı yaşamını büyük bir tutkuyla çalışan , İtalyan Oryantalist ressam Amadeo Preziosi tarafından 1858 ‘de çizilmiş Feraceli Türk kadınlarını taşıyan at arabası, renkli taşbaskı tekniğinde basılmış olan gravür.

Imprimeries Lemercier & Cie, Paris tarafından basılmış, 19. yüzyıl, oval formda,28×37 cm. Amedeo Preziosi (1816-1882) Maltalı ressam. Balkanlar, Osmanlı İmparatorluğu ve Romanya temalı sulu boya ve baskılarıyla tanınır, bilinen en eski İstanbul çizimleri Kasım 1842’ye tarihlenmektedir. 1844’te İngiltere’nin nin İstanbul Büyükelçisi Lord Caning’in özel sekreteri Robert Curzon Preziosi’yi Costumes of Constantinople albümünü yapması için görevlendirildi. Albüm günümüzde British Museum’da sergilenmektedir. Kartpostalların ve fotoğraf sanatının yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemde çalışan Amedeo, Avrupalı turistlere İstanbul ve çevresinin çizimlerini yapmıştır. 1858’de Paris’teki Lemercier atölyesinde en popüler eserlerini baskı olarak yayımlamaya karar vermiştir. Preziosi 1862’de Stamboul, Recollections of Eastern Life ve Souvenir d’Orient albümlerinin baskı çalışmalarını tamamlamıştır. Preziosi, İstanbul’da Rum bir kadınla evlenmiştir. Çiftin Mathilde, Giulia, Catherine ve Roberto adlı dört çocuğu olmuştur. Pera’daki Hamalbaşi Sokağı’nda yaşayan aile, daha sonra şehrin kargaşasından uzakta kalan San Stefano’ya (Yeşilköy)yerleşmiştir.

Fiyat: 16.000 TL

Hemen Al
Ürün No: 12940 » Obje

OSMANLI TUĞRALI KÖSTEK

Fiyat:

Hemen Al
Ürün No: 12944 » Obje

FRANSIZ PORSELEN HOKKA TURKUAZ

Fiyat:

Hemen Al
önceki
Sayfaya Git: / 2
sonraki